Hyun Sook Tekin

TR     EN     DE
facebook

Biyografi

Hyun Sook Tekin

Prof. Dr. Hyun Sook Tekin

Güney Kore´de doğan sanatçı piyano eğitimine altı yaşında özel dersler alarak başladı. 1989-94 yılında Daegu’daki Genç Piyanistler Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. 1996 yılındaki üniversite giriş sınavlarında Kyung Pook National University’nin Güzel Sanatlar ve Müzik Fakültesi’ne birinci olarak girdi ve Rektörlük Özel Bursu’nu kazandı. Prof. Jung´un öğrencisi olarak devam ettiği bu üniversitenin Piyano Ana Dalı ve Müzik Pedagojisi bölümlerinden 2000 yılında çok iyi dereceyle mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında, 1996-1998 yılları arasında çeşitli profesyonel korolara piyano ile eşlik etti. 1999 yılında Daegu´daki Young Nam Operası´nda piyano çaldı. Bu konserlerin büyük bir kısmı Kore Devlet Televizyonu tarafından yayınlandı.

2000 yılında Almanya´ya gelen sanatçı, Berlin´de Prof. Erber´den dersler aldı. 2001 yılından itibaren, Walter Gieseking ve Marguerite Long’un öğrencisi olan ünlü piyanist Prof. Klaus Schilde´nin öğrencisi olarak Weimar´da Hochschule für Musik-Franz Liszt´de almış olduğu Yüksek Lisans öğrenimini 2004 yılında çok iyi dereceyle tamamladı. Weimar´daki öğrenimi sırasında Prof. Beetz´den (Abegg Trio) oda müziği dersleri aldı. Ayrıca Prof. Karajewa (Viyana), Prof. Schirmer (Mannheim), Prof. Kehrer (Zürich) ve Prof. Mia Paul’un (North Texas Univ.) yanında Meisterkurs´ları başarıyla tamamladı.

Piyano çalışmalarını 2004 yılından sonra İTÜ/MİAM´daki doktora öğrenimi sırasında Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca ile sürdüren sanatçı, Robert Schumann’ın edebi fikirlerle ilgili minyatür piyano parçaları hakkındaki doktora tezini Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Prof. Judith Uluğ’un danışmanlığı altında tamamladı.

Afyon Klasik Müzik Festivali tarafından her yıl misafir sanatçı olarak davet edilen Dr. Tekin çok sayıda resitallar vermiştir. O konser serileri arasında, 2012 yılında Praguemodern Oda Orkestrasi ile birlikte festivalin açılış konserinde, Mozart’ın piyano konçertosunu seslendirmiştir. 2013 yılında ise Türkiye-Güney Kore Dostluk Haftası Konseri için, Ulvi Cemal Erkin’in konçertosunu Istanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirmistir. Bu konseri U. C. Erkin Vakfı tarafından büyük övgü almıştır. 2013 yılından beri İtalya’daki Bologna, Salerno ve Lecce Konservatuarı tarafından davet edilen sanatçı, masterclass ve seminerler vermiştir. Verona Piyano Festivali, S. Giacomo Festivali, Çağdaş Müzik Fesivali, Pharos Müzik Derneği, Piano Summer Ohrid, Piano Summer Vranje, Bilkent Piyano Festivali ve St. John Festivaline düzenli olarak davet edilen sanatçı, ayrıca uluslararası sempozyumlara katılmakta ve makaleler yazmaktadır.

Dr. Tekin Triole (2010), Romance (2016), Winter Sonata (2019), Piyano Duo Hera Brahms Macar Dansları (2021) adlı 4 CD yayınladı. 2018 yılında Kyung Pook Üniversitesinin daveti üzerine Yeni Yıl Konseri gerçekleştirmek için Daegu Opera House Orkestrası ile Saint Saens’ın Hayvanlar Karnavalı eserini çaldı. Türkiye’de de çok aktif olarak oda müzik partnerleriyle İzmir, Ankara, Eskişehir, Afyon, Konya, Malatya, Trabzon, Bolu ve Ayvalık´ta konserler verdi. Gittiği şehirlerde üniversitelerin organize ettiği masterclass/seminerler de verdi. Dr. Tekin İstanbul’da da öğrenciler için uluslararası düzeyde masterclass ve konser etkinlikleri düzenlemektedir. Prof. Dr. Hyun Sook Tekin 2008-2021 yıllar arasında Marmara Üniversitesi’nde çalışmıştır. 2021 ekim ayından itibaren yeni kurulan Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar’ında Prof. Dr. olarak görevine devam etmektedir.

Dr. Tekin özellikle kadın haklarını koruma amaçla yaplan etkinleklere destek vermektedir. Boğaziçi Üniversitesi (TUKD) ve Marmara üniversitesi (ESKAR) tarafından düzenlenen Kadına Karşı Şiddet başlıklı sempozyumlarda konserler ve konuşmalar yapmıştır.

Sanatçının piyanistliği ve konsentrasyonu eleştirmenler ve seyirciler tarafından taktir edilmektedir. Eski piyano hocası Prof. Klaus Schilde sanatçı hakkında şunları söylüyor: „Sie versuchte immer in das Wesen und das Eigentliche der Werke einzudringen…dass ich sicher bin, dass Frau Tekin die o.a. Eigenschaften als wesenseigen immer behalten wird.“ (O her zaman eserin özüne ve aslına ulaşmak için çalıştı…Ben Tekin Hanım´ın bu belirleyici özelliğini daima koruyacağından eminim).

Hyun Sook Tekin şimdiye kadar Kore, Japonya, Almanya, Avusturya, İtalya, İngiltere, ABD, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’de çok sayıda solo resitaller ve oda müziği konserleri vermiştir.

bullet hover email hover menu arrow